Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Soli ogłasza nabór wniosków do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo orzeczenie równoważne) w poprawie funkcjonowania jej w środowisku, zwiększenia możliwości zaspakajania jej potrzeb oraz włączanie jej w życie społeczne.
W celu dołączenia do Programu należy dostarczyć komplet dokumentów, który stanowią:
- karta zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2023
- kopia orzeczenia o niepełnosprawności.
- oświadczenie uczestnika Programu o wyborze asystenta.
- podpisane informacje dotycząca przetwarzania danych osobowych.
Ważne! Uczestnik Programu samodzielnie wybiera asystenta z wyłączeniem osób będących członkami rodziny, opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem Programu.
Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
Osoba niepełnosprawna dokonuje wyboru asystenta poprzez złożenie oświadczenia o wyborze asystenta wraz z dokumentem potwierdzającym kwalifikacje asystenta w jednym z kierunków: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub udokumentowane co najmniej 6-miesięczne doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.
W godzinach realizacji usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 ze zm.), a także inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, finansowane z innych źródeł.
Komplet dokumentów należy składać do 28 lutego 2023 r.
- Bezpośrednio w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Soli, Staszica 1 D, pok. 38, w godzinach od 8:00 do 15:00;
MOPS w Nowej Soli w celu zapewnienia pomocy adekwatnej do potrzeb zaprasza osoby niepełnosprawne do osobistego składania wniosków w siedzibie MOPS. Spotkanie z pracownikiem socjalnym będzie miało na celu przedstawienie swoich oczekiwań co do wnioskowanego wsparcia. Jednocześnie informujemy, iż budynek MOPS jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych (brak barier architektonicznych).
- Za pośrednictwem poczty na adres jw.
U osób, które nie będą mogły osobiście stawić się w Ośrodku, przed rozpatrzeniem wniosku, zostanie przeprowadzone rozpoznanie potrzeb w miejscu zamieszkania.
Zakwalifikowanie do Programu odbywać się będzie z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń uczestników oraz osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością.
W przypadku dużego zainteresowania w/w formą wsparcia, wnioski osób niekorzystających z Programu w latach poprzednich (2021,2022) będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Soli będą się kontaktować z uczestnikami zakwalifikowanymi do Programu. Osoby niezakwalifikowane otrzymają pisemną informację.
Przewidywana liczba uczestników to 40 osób, w tym:
- 20 osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną.
- 10 osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
- 5 osób posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną.
- 5 osób posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu.
Liczba osób objętych Programem może ulec zmianie.
Po 28 lutego 2023 r. nabór będzie nadal otwarty, lecz usługi asystenckie będą przyznawane pod warunkiem dostępnych środków finansowych w ramach Funduszu Solidarnościowego.
W celu uzyskania informacji dotyczących Programu prosimy o kontakt: tel. 68 506 63 25; 883 377 425; 883 377 430
Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 oraz art. 13 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1787 z późń. zm).
Załączniki do pobrania: