Dodatki mieszkaniowe
Akty prawne:
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych
Uprawnieni
Dodatek mieszkaniowy przysługuje:
- najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkującym w tych lokalach,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
- innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
- osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.
Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje osobom przebywającym w:
- domu pomocy społecznej,
- młodzieżowym ośrodku wychowawczym,
- schronisku dla nieletnich,
- zakładzie poprawczym,
- zakładzie karnym,
- szkole w tym szkole wojskowej
– jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.
Przyznanie dodatku uzależnione jest od spełnienia równocześnie dwóch poniżej opisanych warunków:
1) Posiadania odpowiedniego dochodu
Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie:
- jednoosobowym – 40%
- wieloosobowym – 30%
– przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.
Za dochód od 1 lipca 2021 r. uważa się dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu wydania decyzji.
2) Od powierzchni zajmowanego lokalu
Za powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego zamieszkiwaną przez wnioskodawcę uważa się powierzchnię pokoi, kuchni, łazienki, korytarzy i innych pomieszczeń służącym potrzebom mieszkalnym. Przy wyliczaniu powierzchni nie bierze się jednak pod uwagę balkonów, tarasów, strychów, pralni, suszarni, piwnicy czy komórek na opał. Ustalona w ten sposób powierzchnia (użytkowa) nie może być większa niż powierzchnia określona ustawowo:
- dla 1 osoby 35 m2
- dla 2 osób 40 m2
- dla 3 osób 45 m2
- dla 4 osób 55 m2
- dla 5 osób 65 m2
- dla 6 osób 70 m2
- więcej niż 6 osób + 5 m2 na każdą kolejną osobę
Dodatek mieszkaniowy przysługuje także w sytuacji, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego przekracza normatywną powierzchnię lokalu, ale nie więcej niż o:
- 30% lub
- 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%
Ustawa dopuszcza także możliwość zwiększenia powierzchni normatywnej lokalu o 15 m2 w przypadku gdy lokal zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku, lub jeżeli jej niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w odrębnym pokoju. O wymogu zamieszkania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły orzekania o niepełnosprawności.
Wnioski na dodatki mieszkaniowe należy składać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w pokoju nr 27 w miesiącu, w którym upływa termin przyznania poprzedniego dodatku.
Do wniosku należy dołączyć deklarację o dochodach gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz dokumenty potwierdzające wysokość ponoszonych w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku wydatków związanych z zajmowaniem lokalu mieszkalnego.
Wniosek powinien być wypełniony czytelnie i potwierdzony przez zarządcę budynku.
Wnioski przyjmowane są w pok. 27 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 13:00.
Załączniki
- DEKLARACJA O DOCHODACH od 1 LIPCA
- WNIOSEK o przyznanie dodatku mieszkaniowego od 1 LIPCA
- ZAŚWIADCZENIE O DOCHODACH od 1 LIPCA
- Klauzula informacyjna – dodatek mieszkaniowy
Dodatki energetyczne
Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym wnioski o wypłatę dodatku energetycznego złożone w okresie od 04.01.2022 r. do 31.12.2022 r. pozostawia się bez rozpoznania.